سیم و کابل

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود ؟

همیشه در هنگام نصب وسایل الکتریکی باید به اجرای کامل اصول ایمنی اهمیت دهید تا امکان اتفاق افتادن حوادث ناخواسته و خطرات احتمالی به حداقل کاهش پیدا کند. یکی از مهمترین موارد ایمنی که برای نصب این وسایل باید از آن استفاده کنید، سیم یا کابل ارت است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

ارت نوعی سیم است که جهت محافظت و افزایش ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم ارت چیست؟

در مدارهای الکتریکی مورد استفاده در وسایل الکتریکی یک سیم اضافه برای اتصال به زمین نیز تعبیه شده است که به آن سیم ارت گفته می شود. این سیم برای افزایش ایمنی و حفاظت از دستگاه و کاربران استفاده می شود. نصب آن نیز بسیار ساده بوده و از خروجی دستگاه مورد نظر به زمین متصل می گردد.

این سیم از یک فلز رسانا ساخته می شود تا بتواند جریان اضافی و نشتی حاصل از عملکرد تجهیزات الکترونیکی را به زمین انتقال دهد و از برق گرفتگی کاربران جلوگیری نماید.

برای اینکه بهتر با عملکرد ارت آشنا شوید آن را با یک مثال برایتان توضیح می دهیم. فرض کنید در هنگام حمل ماشین ظرفشویی و یا به دلایلی مانند خوردگی، پوسیدگی و یا شرایط محیطی کابل ظرفشویی دچار آسیب شده باشد. طوری که سیم های برق داخل کابل با بدنه فلزی دستگاه تماس پیدا کنند. به دلیل اینکه بدنه فلزی دستگاه نیز رساناست این فلز هنگام برخورد با سیم های برق باردار می شود. در نتیجه اگر در این حالت فرد با بدنه ماشین ظرفشویی تماس پیدا کند دچار برق گرفتگی می شود.

در این شرایط اگر سیم ارت وجود داشته باشد جریان برق را مسقیماً به زمین انتقال می دهد تا بار سیم ها به بدنه وارد نشود و منجر به حادثه نگردد. از آن جایی که مقاومت ارت صفر است، مقدار زیادی جریان برق از طریق آن به زمین منتقل می شود. به همین دلیل جریان عبوری از فیوز بالا رفته و باعث پریدن فیوز می شود. با این کار جریان مدار قطع شده و برق گرفتگی اتفاق نمی افتد.

2 نظر در “سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود ؟

  1. 👉 The AI Content Generator Everyone Should Be Using :). Click Here:👉 https://stanford.io/3FXszd0

    1. parsianafroz گفت:

      سیم ارت در ساختمان برای جلوگیری از برق گرفتی فرد جلوگیری می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *